همخوان حوادث شناسایی خانواده تروریستی

همخوان: حوادث شناسایی خانواده تروریستی مجلس شورای اسلامی اخبار اجتماعی

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی کشورهای غربی جهت ما آزادی تجویز می کنند از عقب رفتن روسری شروع شده است و به رفت

همه ما باید بكوشيم با رشد اخلاقی، روحيه ایثار و فداكاري را در خود ايجاد كنيم؛ ولی متأسفانه تاكنون چنین رشدی را در جامعه به وجود نیاورده‌ایم؛ نه ابزار چنين كاري

کشورهای غربی جهت ما آزادی تجویز می کنند از عقب رفتن روسری شروع شده است و به رفت

مصباح یزدی: کشورهای غربی جهت ما آزادی تجویز می کنند از عقب رفتن روسری شروع شده است و به رفتن زن ها به ورزشگاه ها رسیده

عبارات مهم : اسلام

همه ما باید بكوشيم با رشد اخلاقی، روحيه ایثار و فداكاري را در خود ايجاد كنيم؛ ولی متأسفانه تاكنون چنین رشدی را در جامعه به وجود نیاورده ایم؛ نه ابزار چنين كاري را در اختیار داشتیم، و نه دغدغه اش را داشتیم؛ لذا از عدالت اجتماعی محروم مانده ایم و هنوز این تفکر که هر کسی بايد به فکر خودش باشد، حاكم هست؛ بلکه با روي كار آمدن برخي افراد که بهره چنداني از تربیت دینی ندارند و فداکاری هاي رزمندگان را ندیده اند، شرايط سخت تر هم شده است است و این خود مانع بزرگي جهت تحقق عدالت اجتماعی هست.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: رهبر معظم انقلاب با سخنانشان درخصوص عقب ماندگی در زمینه عدالت اجتماعی به ما فهماندند که هر چند انقلاب ما اسلامی بود، ولی نسبت به آن، در حد انقلاب های مادی دنیا كه فقط به دنبال رشد علمی، صنعتی و سیاسی بوده اند، واکنش‌ها شده است هست؛ و نشانه اصلي آن که جنبه معنوی داشت و در زندگی اجتماعی در قالب عدالت بروز مي كند، هنوز محقق نشده هست. باید علت اين عقب ماندگي را یافت و راه جبران اشتباهات گذشته را پیدا کرد.

به گزارش عصر کشور عزیزمان ایران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مصباح یزدی، مدیر مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار با جمعی از اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق عليه السلام، با تأكيد بر این که اگر کسی به اسلام و انقلاب علاقمند باشد، باید نسبت به آینده انقلاب دغدغه داشته باشد و در جهت برنامه ریزی براي حفظ دستاوردها و افزودن بر آنها تلاش كند، گفت: اعضای بسیج دانشجویی با مسئولیت هایی که بر عهده گرفته اند، نماد قشری هستند که مسئول آینده انقلاب هست؛ لذا علاوه بر به کار گرفتن نيروي جوانی، بايد از تجربه های گذشتگان نیز استفاده كنند.

کشورهای غربی جهت ما آزادی تجویز می کنند از عقب رفتن روسری شروع شده است و به رفت

آیت الله محمدتقی مصباح یزدی با اشاره به تأکیدات رهبری مبني بر تشویق و ترغیب جوانان جهت حضور در عرصه هاي گوناگون و به دست گرفتن کارها، اظهار داشت: این تأکیدات منافاتي با لزوم استفاده از تجربيات دیگران ندارد؛ چون استفاده نکردن از دستاوردهای گذشته و تجربه دیگران موجب هدررفتن نیرو و سرمایه است و هر چند مقداری وقت گیر باشد، ولی قطعاً ارزشمند هست. بر همين اساس، حتی از تجارب منفی هم باید استفاده شود، تا در مسیرهای اشتباه وارد نشوید.

استاد حوزه علميه قم در پاسخ به سؤالات حاضران در زمينه عدالت و بعضی پرسشها سیاسی، با اشاره به فرمايش مقام معظم رهبری در خصوص عقب ماندگي در زمينه عدالت، این سخنان را از جمله تعبیرات زيبا و حکیمانه ايشان دانست، و خاطر نشان كرد: در قرن اخیر، انقلاب های زیادی در دنيا رخ داده هست؛ ولی آیا انقلاب کشور عزیزمان ایران هم در ردیف انقلاب های دیگري است که در برابر امپریالیسم و با گرایشات مارکسیستی صورت گرفت، یا با آن ها تفاوت دارد؟

همه ما باید بكوشيم با رشد اخلاقی، روحيه ایثار و فداكاري را در خود ايجاد كنيم؛ ولی متأسفانه تاكنون چنین رشدی را در جامعه به وجود نیاورده‌ایم؛ نه ابزار چنين كاري

وي تأمين رفاه بيشتر را انگيزه اغلب تحولات تأثيرگذار در عرصه اجتماع دانست، وافزود: اغلب انقلاب ها به اين دليل رخ داده که اکثریت مردم که در فقر و محروميت زندگی می کردند، در پي آن بودند كه با انقلاب، حاکمیت را از دست اقلیت ستم گر گرفته و رفاه بيشتري را براي خود تأمین کنند.

آیت الله مصباح یزدی در ادامه گفت: ولی این مسأله در انقلاب اسلامی ايران متفاوت هست؛ چون از همان شروع نهضت اسلامی به وسیله امام راحل(ره)، اصل، تکیه گاه و کلیدواژه اين انقلاب «اسلام» بود و بیشترین واژه ای که امام(ره) در کلماتش به کار برده، کلمه «اسلام» هست. در کجای عالم انقلابی را سراغ دارید که با این نشانه صورت گرفته باشد؟

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: البته اين چنین نبود که همه مردم، تنها هدفشان اسلام باشد؛ ولی حضرت امام(ره) مردم را به خوبي مي آشنایی و با استفاده درست از وقت ها، ضمن اموزش صحيح مردم با سخنانش، نیروهای آنها را به کار گرفت و به حركتشان جهت دینی، اخلاقی و معنوی داد، البته مارکسیست ها و توده ای ها هم با رژيم پهلوي مبارزه مي كردند، ولی کسی که توانست مردم را به صحنه بياورد و به قيامشان جهت بدهد، امام (ره) بود که محور نهضتش را اسلام قرار داده بود.

کشورهای غربی جهت ما آزادی تجویز می کنند از عقب رفتن روسری شروع شده است و به رفت

وی رشد معنوی و معنوی را شاخصه انقلاب دینی معرفي كرد، و اظهار داشت: نمایان شدن عدالت اجتماعی در جامعه نیز از ثمرات چنین انقلابی هست؛ بر خلاف جوامع ديگر كه نهایت نشانه مطلوب ارزش پیشرفت علم و تکنولوژی، گسترش بهداشت، رفاه عمومی و نظایر آن است.

آیت الله مصباح یزدی گفت: عده ای با القاء چنين تصوري که ثروت های جزئی كه در اختيار افراد عادي هست، نمی تواند عامل پیشرفت باشد، این تفکر را مطرح كردند باید قدرت در اختيار افراد ممتاز و نخبه باشد و ثروت ها در يك جا جمع شود، تا با تجمع ثروت، زمینه پیشرفت های علمی و صنعتی فراهم شود و بقیه مردم از نتيجه پيشرفت ها منتفع شوند؛ نتیجه اين تفكر سرمایه داری هست. با رواج اين انديشه در دنيا تفکر مارکسیستی که هفتاد سال مورد توجه كشورهاي متفاوت قرار گرفته بود و به عبارتی به تنها امید محرومان تبدیل شده است بود، شکست خورد و حتی شوروی و چین که قطب مارکسیسم بودند، بعد از تقسيم شدن شوروي به كشورهاي متعدد، تا حد زيادي از این تفکر فاصله گرفته اند و حاكمان فعلي آنها در عمل، لیبرال هستند.

همه ما باید بكوشيم با رشد اخلاقی، روحيه ایثار و فداكاري را در خود ايجاد كنيم؛ ولی متأسفانه تاكنون چنین رشدی را در جامعه به وجود نیاورده‌ایم؛ نه ابزار چنين كاري

وی ادامه داد: تفاوت اصلي انقلاب اسلامی با سایر انقلاب ها این است که هر چند خواهان رفاه مردم و استفاده از همه نعمت ها، و پیشرفت در علم و تکنولوژی هست، ولی به این اکتفا نمی کند و علاوه بر آن، در پي برقراري عدالت اجتماعی، بهره مندي يكسان همگان از تمامي امکانات، و مبارزه با خاص ذلت است.

آیت الله مصباح یزدی با تأكيد بر این که در همه ابعاد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و نظایر آن باید عدالت برقرار شود، افزود: کسی که استعدادی دارد و به دنبال پیشرفت هست، نباید در اين زمينه محروم بماند؛ بلکه باید شرایط جهت او فراهم باشد.

کشورهای غربی جهت ما آزادی تجویز می کنند از عقب رفتن روسری شروع شده است و به رفت

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم تأکید کرد: نباید سرمایه های ملي کشور فقط در اختیار گروه، جناح و طبقه خاصی قرار بگیرد، تا اين افراد سودهای سرشاری به جیب بزنند و مردم دیگر كه از آن سرمايه ها بي بهره اند، روز به روز فقيرتر شوند.

وي ادامه داد: امروز ما علی رغم همه پیشرفت های علمی، سیاسی و اجتماعی، هم چنان در زمینه عدالت اجتماعي عقب هستیم؛ چون اغلب افراد فقط به فکر منافع خودشان هستند و اگر سخنی هم در اين زمينه گفته می شود، فقط جهت دلخوش کردن و فريب دیگران است.

استاد اخلاق حوزه علميه قم با بیان این که انسان ها عادتاً به فکر تأمين نيازهاي خودشان هستند، افزود: همه ما باید بكوشيم با رشد اخلاقی، روحيه ایثار و فداكاري را در خود ايجاد كنيم؛ ولی متأسفانه تاكنون چنین رشدی را در جامعه به وجود نیاورده ایم؛ نه ابزار چنين كاري را در اختیار داشتیم، و نه دغدغه اش را داشتیم؛ لذا از عدالت اجتماعی محروم مانده ایم و هنوز این تفکر که هر کسی بايد به فکر خودش باشد، حاكم هست؛ بلکه با روي كار آمدن برخي افراد که بهره چنداني از تربیت دینی ندارند و فداکاری هاي رزمندگان را ندیده اند، شرايط سخت تر هم شده است است و این خود مانع بزرگي جهت تحقق عدالت اجتماعی است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: رهبر معظم انقلاب با سخنانشان درخصوص عقب ماندگی در زمینه عدالت اجتماعی به ما فهماندند که هر چند انقلاب ما اسلامی بود، ولی كساني در حد انقلاب های مادی دنیا كه فقط به دنبال رشد علمی، صنعتی و سیاسی بوده اند، با آن واکنش‌ها كرده اند و نشانه اصلي آن که جنبه معنوی داشت و در زندگی اجتماعی در قالب عدالت بروز مي كند، هنوز محقق نشده هست. باید علت اين عقب ماندگي را یافت و راه جبران اشتباهات گذشته را پیدا کرد.

وی ادامه داد: ایشان با لحني مؤدبانه اشاره فرمودند که جهت اهداف اصلي انقلاب کاری انجام نگرفته هست، و ما در اين زمينه عقب مانده ايم. مفهوم عقب ماندگي ما در زمينه عدالت اجتماعی اين است كه بعضی از كساني كه در مصادر امور هستند، غير عادل و رانت خوارند و فقط به فکر حزب و جناح خود هستند.

وی با اشاره به این که عدالت اجتماعی، صرفاً با برنامه های اقتصادی تحقق پیدا نمی کند، اظهار داشت: انقلاب اسلامي ايران به دنبال این بود که پیشرفت های علمی و مادی با عدالت اجتماعی همراه باشد و عدالت اجتماعی زمانی برقرار می شود که روح معنویت بر انسان حاکم شود و در افقي فراتر از سطح حيوانيت، انسانیت را پیش روی خود ببیند و ارزش هایی والاتر از شکم و دامن جهت خود قائل شود.

این مفسر قرآن کریم با استناد به آیه ای از قرآن خاطر نشان كرد: قرآن کریم انسان هایی که فقط به فکر منافع خود، و شکم وشهوت هستند، را به چارپایانی تشبیه می کند که رها شده است اند، تا بچرند؛ چنین كساني حتی از چارپایان پست ترند. دین آمده تا انسان را به مقامی فراتر از حیوانیت، بلکه فراتر از فرشتگان برساند.

وی با اشاره به این که تفکر مادی و منفعت طلبی شخصي مانع تحقق عدالت اجتماعی در جامعه هست، افزود: البته پیشرفت هایی در زمینه مادی حاصل شده است است و برخي دولت های اسبق چنان بر واژه «پیشرفت» تأکید داشتند که گويا تنها آرزوی بزرگ و خواسته انقلاب پیشرفت بوده است! ولی در كنار آن چه برنامه ای جهت انسانیت انسان در نظر گرفته شده است است؟ در حالی که همین امر، وجه تمايز انقلاب اسلامی با سایر انقلاب ها بود. پیشرفت حقیقی، پیشرفت در انسانیت است که نمود آن در زندگی اجتماعی، تحقق عدالت در جامعه است.

آیت الله مصباح یزدی در ادامه با اشاره به این که در وقت ستم شاهی، مردم شأنی جهت خود در اداره جامعه قائل نبودند، اظهار داشت: نه فقط در رژیم ستم شاهی پهلوی، بلکه در طول تاریخ کشور ما، همواره امور به دست سلطان و درباريان بوده، و اصلاً امیدي به روي كار آمدن حکومتی که مردم در آن نقش داشته باشند، به ذهن کسی خطور نمی کرد. تحولی که امام راحل(ره) در اين زمينه ایجاد کرد، شايسته نامی جز معجزه نبود؛ ايشان یک امر ناشدنی را در کوتاه ترین مدت با کمترین هزینه، شدنی کرد.

عضو جامعه مدرسين حوزه علميه قم با يادآوري برخي توطئه هاي شیاطین علیه انقلاب و نظام اسلامی، گفت: به عنوان نمونه، آزادی که یکی از شعارهای اساسی انقلاب بود، به وسیله عده ای به اين معنا تفسير شد که هر کس، هرکاری خواست انجام دهد و کسی حق ندارد مانع آنها شود؛ آيا لازمه اين تفسير چيزي جز سوق دادن انسان به سوي حیوانیت است؟! بر اساس این تعریف از آزادی، زندگی ارزشمند انسانی و تعیین ضوابطی جهت رسیدن به انسانیت، بی معناست. اخیراً هم بعضی گفتند هر استادی بايد آزاد باشد كه سر کلاس، هر چه خواست بگوید!

وی با بيان این که تنها قیدی که از سوي آزادي پرستان جهت آزادی ذکر شده، عدم مزاحمت با آزادی دیگران هست، اظهار داشت: این، همان برداشت از آزادی است که در کشورهای باصطلاح پیشرفته وجود دارد و مسئولان این کشورها افتخار می کنند که زمینه ای را فراهم کرده اند که هر کسی، هر کاری خواست انجام دهد!

آيت الله مصباح يزدي با اشاره به جريان عوض کردن ارزش ها در غرب، افزود: بنا به گفته يكي از مهاجرين دانشمند زمانی در کانادا، نپوشيدن کت به وسیله مردان، خلاف عفت عمومی تلقی می شد؛ ولی امروز زنان در همان كشور با کمترین پوشش در مجامع عمومی حاضر می شوند و اين امر هیچ منافاتی با عفت عمومی ندارد! مسئولان اين کشورها به این مسأله افتخار می کنند و همین آزادی را جهت ما هم تجویز می کنند؛ اين امر تدريجاً از عقب رفتن روسری ها شروع شده، و به رفتن زن ها به ورزشگاه ها رسيده و به مرور ادامه خواهد يافت، تا آزادی غربي به صورت کامل در جامعه ما تحقق پیدا کند!

استاد اخلاق حوزه علمیه قم اظهار داشت: طبیعتاً در فضائی که آزادی با چنین معنایی بالاترین ارزش ها تلقی شود، جایی جهت احکام اسلام، باقی نمی ماند. روح این سخن ابتدا از سوي منافقین مطرح شد که گفتند اسلام تاریخ مند است و احکام آن، تخصیص داده شده است به وقت خاصی داشته است! امروز اگر از ربا انتقاد کنید، با تمسخر به شما مي گويند مگر فعاليت اقتصادي بدون نظام ربوی ممکن است؟ رباخواري در گذشته اعلان جنگ با خدا بوده، امروز اين كار عین جهاد فی سبیل الله است! از سوي اين افراد اصل رباخواري پذيرفته شده، فقط بحث بر سر این است که سود، 30 درصد باشد، یا 28 درصد!

وی افزود: این امر نشانه آن است که ما در زمينه فرهنگ کوتاهی کرده ایم و نتوانستیم از وقت انقلاب به خوبي استفاده کرده و پایه های اعتقادی مردم را مستحکم کنیم. این که کسانی بتوانند به این راحتی مغالطه کنند و قانون جنگل را به جاي معناي واقعي آزادي به مردم قالب كنند، نشان می دهد، در زمینه مسايل فرهنگی کار جدي نشده هست. در حالی كه كساني كه براي اهداف انقلاب جانفشاني كردند اصلاً چنین معنایی از آزادی به ذهنشان نمی رسید. با اين مغالطات و سوء استفاده از چنين مفاهيمي در آينده بايد فاتحه اسلام را خواند.

آیت الله مصباح یزدی در آخر گفت: اگر اسلام و احکام اسلامی را باور داریم، بايد ابتدا خودمان اسلام را درست بشناسیم و بعد از آن تلاش کنیم فکر صحیحی که به آن یقین داریم، را به دیگران هم بياموزيم و در راه پياده شدن آن با تمام توان بكوشيم.

گفتنی است دیدار جمعی از اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق عليه السلام با علامه مصباح یزدی، روز دهم اسفندماه جاری در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) برگزار شد.

واژه های کلیدی: اسلام | اسلامی | انقلاب | انقلابی | پیشرفت علم | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs